Kategorie
Kategoria

Tydzień survivalu

Tydzień, podczas którego uczyliśmy się jak rozpalić ognisko na różne sposoby i co jest najlepszą naturalną rozpałką (a także jak ją znaleźć i przygotować), dzieci poznały krzesiwo i łuk ogniowy. Raczyliśmy się wspólnie ugotowanym posiłkiem nad ogniem, a także odbyliśmy wyprawę w teren całą gromadą, aby zbudować szałas.

Kategorie
Kategoria

Tydzień tropów

Był to tydzień tematyczny, podczas którego przyglądaliśmy się temu, jakie ślady w przyrodzie zostawiają zwierzęta i nie tylko. Odnaleźliśmy wokół nas, pod nami i nad nami wiele wskazówek na to, jakimi ścieżkami w lesie przechadzają się dziki i jak wyglądają ich czaszki, co jedzą ślimaki, jakie kupy robią sarny, a jakie konie, jak rozpoznać, że w okolicy grasują bobry i wiele innych

Kategorie
Kategoria

Tydzień roślin

Ten tydzień tematyczny miał na celu przybliżenie świata roślin naszym przedszkolakom. Chciałyśmy zapoznać dzieci z roślinami za pomocą zabaw, warsztatów, zajęć, wspólnego tworzenia zielnika, wianków i bukietów. Odczuwaliśmy rośliny za pomocą zmysłów – uczyliśmy się je rozpoznawać po kolorze i kształcie, ale także zapachu, a co poniektóre również po smaku. Spacerowaliśmy po pobliskiej polanie w poszukiwaniu ziół, kwiatów i owoców, ze szczególną uważnością przyglądając się i chłonąc z obfitego świata roślin jego bogactwo. Uczyliśmy się jak suszyć rośliny, bawiliśmy się kolorami i zapachami, stworzyliśmy wspólnie wspaniały zielnik. Otwieraliśmy się z wrażliwością na otaczające nas piękno.

Kategorie
Kategoria

Kręgi

W Bazie tworzymy trzy rodzaje kręgów

Kręgi z dziećmi

Stałym punktem każdego dnia jest zasiadanie z dziećmi w kręgu. Na każde takie spotkanie wybieramy „mikrofon”, czyli jakąś rzecz, która danego dnia będzie wskazywała innym kto aktualnie ma głos. Po kolei wypowiadają się wszyscy. O czym? Różnie. Czasami jest to plan dnia i omawiamy, co ma się wydarzyć, czasami jest jakiś żywy temat, który chcemy wspólnie przegadać, a często jest to taki czas, gdzie każdy może podzielić się tym, co akurat w tej chwili jest dla niego istotne – co mu się śniło, co wczoraj robił ciekawego, a może ktoś ma ochotę sobie coś wyjaśnić, czymś się pochwalić, podzielić się refleksją, na wszystko to i więcej jest miejsce na wspólnym kręgu.

W trakcie kręgów dzieci zapraszane są do podejmowania decyzji dotyczących planu dnia, planów na przyszłość oraz przypominane są ustalone dotąd zasady, w tym zasady bezpieczeństwa.

 

Kręgi Społeczności

Są to comiesięczne spotkania kadry z rodzicami, na których omawiamy sprawy bieżące. Zdarza się, że są to sprawy organizacyjne, jak dyskusja na temat cateringu, itp. Bywa tak, że rodzice dzieci, które dopiero dołączają chcą uzyskać radę od tych, którzy są z nami już dłużej. Jest to czas, gdzie możemy wspólnie zastanowić się nad różnymi rozwiązaniami i tworzyć spójną wizję.

 

Kręgi Kadry

Również odbywają się co miesiąc. Jest to czas, w którym kadra omawia bieżące sprawy, wdraża nowe pomysły, przedyskutowuje co należy poprawić w strukturze działania Bazy, a także szkoli się i umacnia w byciu razem jako zespół.

 

 

Natalia Gargula